СПРАВА ВСЬОГО ЖИТТЯ. ПЕДАГОГ З ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ – БРІТ НАДІЯ МИХАЙЛІВНА
Бріт Надія Михайлівна, кандидат педагогічних наук, професор кафедри англійської мови та методики її навчання, народилася 02 березня 1947 року у селі Завалля Христинівського району Черкаської області. У 1972 році закінчила Черкаський державний педагогічний інститут ім. 300-річчя возз’єднання України з Росією за спеціальністю «англійська мова».
Бріт Н.М. розпочала трудову діяльність у 1966 році старшою піонервожатою Монастирищенської середньої школи. У квітні 1967 року призначена на посаду вчителя англійської мови Летичівської восьмирічної школи Монастирищенського району, Черкаської області. З серпня 1967 року працювала вчителем англійської мови Цибулівської середньої школи робітничої молоді, а з січня 1968 року – викладачем англійської мови у бюро послуг Уманського комбінату побутового обслуговування. Перебувала також на посаді вчителя англійської мови Уманської середньої школи №11 (1972 – 1975 роки).
З 1975 року працює в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини викладачем, доцентом, а з 2000 року – професором кафедри іноземних мов. У 1990 році призначена завідувачем кафедри іноземних мов, а у 2005 році – деканом факультету іноземної філології (нині факультет іноземних мов). Перебуваючи на різних посадах, Надія Михайлівна завжди привносила в роботу колективу дух професіоналізму, новаторства, порядності і високої академічної культури.
Значним є внесок Бріт Н. М. у становлення спеціальності «Англійська мова і література» та створення у 2005 році факультету іноземної філології, який вона очолювала до жовтня 2016 року. За її керівництва факультет став справжнім осередком іншомовної освіти та центром підготовки висококваліфікованих фахівців у регіоні, який упродовж багатьох років займав провідні позиції в рейтингу навчально-методичної роботи університету. У підрозділі було створено потужну університетську інфраструктуру із сучасними лінгафонними та комп’ютерними класами, модернізовано навчальні аудиторії та кабінети. Стратегічне мислення Надії Михайлівни як декана скерувало факультет на пріоритети, які дали змогу йому набути своєрідного етосу та особливої атмосфери – з локальним патріотизмом і глобальним мисленням. Сьогодні обличчя факультету визначають професіоналізм, компетентність, висока відповідальність, традиційна участь викладачів і студентів у міжнародних програмах і фондах, що забезпечує його інтеграцію в міжнародний освітній простір.
Бріт Н.М. – висококваліфікований фахівець, двічі стажувалась за кордоном: у Великій Британії (Кембридж – 1991рік) та США (Каліфорнія – 1991 рік). Автор понад 120 науково-методичних праць, серед яких 3 монографії, близько 26 навчальних посібників з іноземної мови для студентів закладів вищої педагогічної освіти, з них – 6 з грифом Міністерства освіти і науки України. Активна у громадській діяльності університету. Як помічник ректора з міжнародних питань (у період з 1993 року до 2005 року) та директор Інституту міжнародного освітнього співробітництва (з 2008 року) сприяла становленню та розвитку міжнародного співробітництва із зарубіжними освітніми закладами. Успішно поєднуючи адміністративну, викладацьку та наукову діяльність, Бріт Н. М. з 2007 року очолює Регіональний центр навчання іноземних мов, науково-дослідні лабораторії якого працюють під егідою Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України та Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні Національної академії наук України у тісному контакті із провідними освітніми установами нашої країни та закордону. Наукові заходи, які проводяться на базі Регіонального центру, сприяють розвитку вітчизняної науки та міжнародного співробітництва.
За багаторічну сумлінну працю Бріт Н.М. присвоєно почесне звання «Заслужений працівник народної освіти України» (1995 рік) та нагороджено Почесними грамотами Верховної Ради України (2006 рік), Міністерства освіти і науки України (1994 рік, 1995 рік), Головного управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації (2010 рік); нагрудними знаками «Відмінник народної освіти УРСР» (1990 рік), «Василь Сухомлинський» (2009 рік), орденом княгині Ольги ІІІ ступеня (2012 рік), що є свідченням її високого професіоналізму, істинного патріотизму, визначних особистих заслуг перед Україною в галузі освіти.