ТУРКМЕНІСТАН: НА ШЛЯХУ ДО НЕЗАЛЕЖНОЇ КРАЇНИ
Туркменістан — одна із найцікавіших держав, що утворилися після розпаду Радянського Союзу. Культ особи місцевого правителя, строгість місцевих законів, суворий жаркий клімат і багата культурно-історична спадщина – все це робить Туркменістан надзвичайно цікавим місцем, особливо для людини, небайдужої до Сходу.
Цікаві факти:
1. Туркменістан посідає перше місце в світі по числу національних свят —в рік їх тут відзначають аж тридцять три.
2. У Туркменістані всього один мобільний оператор.
3. Туркменістан — єдина колишня радянська республіка, яка для відвідування вимагає оформлення віз навіть від громадян усіх інших країн колишнього Союзу.
4. Туркменістан посідає четверте місце в світі за запасами природного газу, і друге місце – за його видобутком з надр.
5. У 1948 році столиця країни, Ашхабад, була повністю зруйнована в результаті сильного землетрусу. Згодом вона була відбудована заново.
6. Перший президент Туркменістану Сапармурат Ніязов, спорудив у свою честь більш 14,000 статуй по всій країні.
7. Президент країни – Гурбангули Бердимухамедов. Це єдиний президент, ім’я і прізвище якого довше, ніж у президента Мадагаскару Ері Радзаунаримампианина.
8. У 2011 році за наказом президента всі першокласники Туркменістану отримали в подарунок ноутбуки за рахунок держави.
9. Комунальні послуги в Туркменістані (вода, електрика тощо) безкоштовні.
10. Вживання коней в їжу в Туркменістані заборонено на законодавчому рівні.
11. У Туркменістані знаходиться єдиний у світі Музей килимів.
12. Всі власники автомобілів в цій країні раз на місяць можуть безкоштовно отримати 120 літрів бензину.
13.Дині, вирощені в цій країні, вважаються найсоковитішими і найсмачнішими в світі.
14. На території цієї держави знаходиться одна з найбільш посушливих пустель – Каракуми.
15. Мінарет Кутлуг-Тимур, який знаходиться в Куня Ургенче – найвищий мінарет у Середній Азії – його висота становить 67 м.
16. У 1971 році біля села Дарваза під час буріння розвідувальної свердловини радянські геологи натрапили на підземну порожнину, з-за чого земля провалилася і утворилася велика діра (діаметром 60 і глибиною 20 метрів), наповнена газом. Бурова вишка з усім обладнанням і транспортом провалилася в утворений отвір, люди при цьому не постраждали. Щоб шкідливий газ не виходив назовні, його вирішили підпалити. Припускали, що через кілька днів пожежа згасне, однак газ горить і донині (язики полум’я досягають 10-15 метрів у висоту). Мандрівники дали цьому місцю назву “Двері в пекло”.
17. Багато хто знає, що найсолоніше місце Каспійського моря – це затока Кара-Богаз-Гол у Туркменістані. Але мало хто знає, що солоність Кара-Богаз-Голу зовсім іншого типу, ніж солоність Каспійського моря. Кара-Богаз-Гол солоний, в основному, завдяки високому вмісту глауберової солі (мирабиліта). Його солоність така висока, що він не замерзає навіть при температурі води -10 градусів Цельсія.
18. Поблизу села Ходжа-піль в горах Куйтендага знаходиться Плато динозаврів. На плато виявлені сліди, що належали давно вимерлим рептиліям – динозаврам, що жили 150 мільйонів років тому. Зараз в Туркменському “парку юрського періоду” налічується близько 2500 відбитків. До цих місць є під’їзні дороги і вони відкриті для відвідування туристів.
19. Найефектніші і витончені коні в світі це ахалтекінські скакуни – гордість і національне надбання Туркменістану. Ахалтекінський скакун зображений в центрі державного герба Туркменістану. Це унікальний, еталонний верховий кінь, порода виведена близько 5 тисяч років тому в оазисі “Ахав” плем’ям “Теки”, є чистокровною, оскільки не мала схрещувань з іншими породами. Швидкі (ахалтекінці розвивають швидкість до 80 кілометрів на годину), граціозні, чуйні, уважні, розумні, з загостреною “лебединою” шиєю і тонкими ногами, ці коні при цьому ще і дивно витривалі, пристосовані до жаркого клімату і чудово акліматизуються в інших умовах.
27 вересня Туркменістан відзначає День Незалежності. Це одне з найбільших і найважливіших свят в країні. Це свято відзначають не тільки в самій країні, а й поза її межами. Тож і студенти з Туркменістану, які навчаються на факультеті іноземних мов долучилися до святкування.
Адміністрація, професорсько-викладацький склад та студенти факультету іноземних мов УДПУ імені Павла Тичини вітають студентів із Туркменістану з Днем Незалежності та бажають успіхів та процвітання країні.