ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ГРОШІ СВІТУ

Гроші — це основа економіки не тільки кожної держави, а й світу в цілому. За весь час, від появи і протягом розвитку цих платіжних інструментів, скупчилося маса цікавих фактів.
Сучасна людина звикла, що гроші бувають паперові та металеві. Однак споконвіку до наших днів вони змінили свій зовнішній вигляд не один раз. Так в Бірмі роль грошей виконували плитковий чай і сіль, в Китаї це були шматки шовку, а в Мексиці — какао-боби. Довгий час в різних країнах монети і купюри замінювали тютюн, зерна кукурудзи та рису, сушена риба.
Одним з цікавих фактів є використання шкіри в якості матеріалу для виготовлення грошей. Це було не так давно: на Алясці в Російсько-Американській компанії були зафіксовані шкіряні варіанти, випущені в 1816, 1826, 1834 роках.
Але й на сьогоднішній день не скрізь гроші роблять з металу та паперу. В Австралії, Малайзії, Бразилії, Таїланді, Брунеї, Новій Зеландії, Румунії, Західному Самоа і Папуа Новій Гвінеї в ходу полімерний пластик.
Паперові банкноти «народилися» в Китаї, ще до нової ери. Вони використовувалися тільки в похоронній церемонії: біля могили покійного гроші спалювали на розведеному багатті, вважаючи, що так вони потрапляють до небіжчика в загробний світ і полегшують там йому життя. У побуті паперові купюри поширилися набагато пізніше.

ва
На території Канади першими паперовими банкнотами служили гральні карти. Адміністрація північної території Нової Франції в 1685 році зіткнулася з нестачею монет для виплати платним службовцям і робітникам. Інтендант вийшов з цього положення за допомогою звичайних карт, нарізавши їх різними формами і підписавши грошові номінали на кожному шматочку. Після прибуття в Канаду кораблів зі Старого Світу, всі обміняли ці «купюри» на справжні монети. Цим методом вирішення користувалися ще кілька разів на початку 18 століття.
У США перші паперові гроші з’явилися в 1861 році. Приводом так само, як і в Канаді, послужила нестача монет.
Найпопулярнішою купюрою в усьому світі є банкнота номіналом в 500 євро. Через це довелося збільшувати випуск цього паперового примірника майже в два рази. Але євро — наймолодша валюта світу, виявляється, не найпоширеніша одиниця платіжного інструменту. Франк використовується як національна валюта в 34 країн світу.
Долар США також вважається унікальним. Його ім’я носять валюти 27 країн, не багато менше, ніж євро. Долар ще й самий консервативний, адже його дизайн не змінювався з початку минулого століття. Він також вважається переможцем номінації «сама одноманітна купюра», бо всі його купюри мають однаковий розмір і відрізняються тільки номіналом і портретом зображеного президента. Ще один дуже цікавий факт: у Сполучених Штатах на банкнотах заборонено використовувати портрети живих людей. Долар також має на зворотному боці цікаву символіку: там зображена 13-ступінчаста піраміда. Вона означає міць держави, її щаблі — перші штати, а відсутність верхівки символізує прагнення працювати далі.
Назви більшості грошових одиниць пов’язані із заходами ваги. Прикладом тому є фунт стерлінгів Британії: стерлінгом називалася срібна монета, 240 таких монет важили рівно один фунт. Аналогічне походження має валюта під назвою ліра: вона є також італійським еквівалентом фунта. В Середньовіччі Західна Європа користувалася маркою для вимірювання ваги срібла, яка була небагатьом легше фунта. Від неї і сталася дойчмарка. І нарешті, в Стародавній Русі гривня виголошувалася як «гривна кун» або «гривня срібла» і позначала деяку кількість монет, виконуючи ту ж функцію, як марка і фунт.

Credit Cards --- Image by © Alan Schein Photography/CORBIS
XXI століття почалося з широкого розповсюдження віртуальних грошей. З розвитком всесвітньої павутини їх стає з кожним днем все більше і більше. Віртуальна валюта потихеньку витісняє звичні нам паперові та металеві гроші. Однак економіка держави впаде, якщо перших буде в країні більше, ніж других. Тому грошовим реальним засобам боятися нічого.

" data-title="ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ГРОШІ СВІТУ">

ва